Archivace vína | Víno Nový Malín - Vinotéka - Lahvová i sudová vína

Specializovaný obchod na kvalitní sudová a lahvová vína z jižní Moravy

Archivace vína

Jak archivovat víno

Mít doma malý archiv s víny by si jistě přál nejeden z nás. Má to však dva háčky. Nejprve musíme vínu vytvořit správné a ideální skladovací podmínky a důležitým faktorem je i správný výběr vína, které chceme skladovat.

Správné klima

Sklep splňuje dvě důležité podmínky pro archivaci vína. Je v něm tma a chladno. Ideální teplota pro skladování vína je okolo 10-ti stupňů. Teplota by neměla kolísat a nikdy by neměla padnout pod bod mrazu!!! To se může projevit na kvalitě vína.Vínu nesvědčí ani dlouhodobě vysoké teploty nad 20 stupňů. Ideální vlhkost by se u lahví měla pohybovat mezi 60 až 80 procenty. Naopak suché prostředí může způsobit oxidaci vína, naopak příliš vlhké prostředí pomáhá vzniku plísní. Pozor...pokud myslíte, že ve sklepě spolu s bramborami, či cibulí je vínu dobře tak opak je pravdou - pachy se totiž na vínu také podepisují.

Police na láhve

Víno musí být vždy uloženo ve vodorovné poloze tak, aby byl korek ponořen a nevysychal. To se dá zajistit umístěním vína do vodorovných polic. Víno do nich uskladníme a necháme jej v klidu ležet, protože pohyb vínu taktéž škodí. Zakoupit se dá i elektrická chladící skříň, ve které má víno veškeré podmínky potřebné pro zrání,ale tato varianta je finančně náročná.

Archivní víno

Ne každé víno je vhodné k archivaci.  Pod pojmem archivní víno se rozumí jen vína z těch hroznů, od jejichž sklizně uběhly alespoň 3 roky. Obecně se nedoporučuje skladování vína po dobu delší než 5 let, pokud na to není víno připraveno.

Aktuality

Ukončení činnosti vinotéky - 30.06.2019

Kontaktujte nás

VÍNO NOVÝ MALÍN

Vlastimil Halška
788 03 Nový Malín č. 318
(ulice s pekárnou)

Telefon: 724 667 440
E-mail: info@vino-novymalin.cz
Web: www.vino-novymalin.cz

Otevírací doba:
Po – Pá    15:00 – 18:00
So             10:00 – 15:00 na telef. objednávku

O víně   |   Sortiment   |   Ocenění vín   |   Akce   |   Rozvoz   |   Dárkové předměty a doplňky
Mapa stránek   |   Kontakt